سئو یا همان بهینه سازی موتور جستجو (SEO) در واقع به فرایندی گفته می شود که طی انجام آن ، تعداد و کیفیت بازدید کنندگان وب سایت افزایش یافته و موجب بهبود طبیعی رتبه بندی وب سایت شما در نتایج موتور جستجو می شود.

فاکتورهای زیادی در سئو سایت شما تاثیر می گذارند و گوگل برای رتبه بندی سایت ها از بیش از 200 فاکتور اساسی در الگوریتم خودش استفاده کرده است که این موارد به دو بخش کلی سئو داخلی (On-Page SEO) و سئو خارج از سایت (Off-Page SEO) تقسیم می شوند که دانستن این موارد به مهندسین سئو توصیه می گردد .

قرار گرفتن نام سایت شما در رتبه‌های بالا در صفحات نتایج موتور‌های جستجو (SERPs) بسیار ارزشمند است ،به زبان ساده به مجموعه فرایندهایی که در طی مراحل طراحی سایت ، تعیین استراتژی محتوا و تولید محتوا بمنظور کسب جایگاه برتر در نتایج گوگل انجام می دهیم سئو می گوییم .

وقتی در باره سئو حرف می زنیم در واقع در این میدان شما هستید و موتورهای جستجوو کاربران جستجو گری که می توانند بهترین مشتریان شما شوند !!!

در واقع طی فرایند سئو ترافیک رایگان و طبیعی از سمت موتورهای جستجو مانند گوگل به سمت سایت شما هدایت می شوند که این تبلیغ رایگان باعث رشد و رسیدن شما به اهدافتون در خصوص کسب و کارتون می شود و مورد مهم دیگه اینکه قاعدتا سایت بهینه سازی شده با رعایت فاکتورهای سئو شانس بیشتری برای قرارگیری در رتبه‌های بالا را نسبت به سایت‌های غیر بهینه سازی شده دارا است.

 

سئو چیست ؟


یکی از فاکتورهای اصلی در سئو ، بحث تجربه کاربری است . بعبارتی می بایست برای رضایت کاربر از نتیجه یافت شده اهمیت ویژه ای قایل بود .این مفهوم با عنوان Search Experience Optimization مطرح گردیده است که این موضوع برابر است با بهینه سازی تجربه کاربری از جستجویی که انجام داده و نتیجه ای که دریافت کرده است و پیرو همین موضوع سیاست های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت ها همسو گردیده است .

همچنین باید خدمتتون بگم که گوگل به انتخاب کاربران توجه زیادی خواهد کرد. بعنوان مثال اگر یک سایت در رتبه پایینی از نتایج گوگل باشد ولی کاربران زیادی بر روی آن کلیک کنند گوگل جایگاه این سایت را بهبود خواهد داد.


با توجه به اینکه اکثر کاربران اینترنتی صفحات مورد نظر خودشون را از موتورهای جستجو پیدا می کنند از این رو در صورتی که سایت شما برای موتورهای جستجو به درستی بهینه سازی شده است شما می توانید به راحتی مشتریان هدف خودتون را پیدا کنید و این امر موفقیت هر شرکتی را تضمین می کند .

تحقیقات نشون می ده که وب سایت هایی که در صفحه اول نتایج سرچ گوگل دیده می شوند تقریبا 95 درصد از کلیک ها را دریافت می کنند و جالبه بدونید که 5 آیتم اول نتایج گوگل 67 درصد تمام کلیک ها را به خودشون اختصاص می دهند . با این اوصاف و مطالعات انجام شده به این نتیجه می رسیم  نتایجی که در بالای صفحه دیده می شوند نرخ کلیک (CTR) بیشتری داشته و بازدید بیشتری را دریافت می کنند و این امر نشان دهنده اهمیت سئو می باشد که به شما کمک می کنه در هنگام جستجوی یک کلمه کلیدی در بالای نتایج جستجو قرار بگیرید.

 

سئو چیست ؟

 

اما در اینجا این سوال مطرح می شود که شما چه چیزی را می بایست بهینه کنید ؟

موتورهای جستجو همواره در حال جمع آوری مطالب از سراسر وب هستند. آنها به استفاده از این مطالب می تونند به کاربرانشون کمک کنند که به پاسخ سوالات خودشون برسند . برای رسیدن به مشتری بیشتر باید تمامی استانداردهای لازم را رعایت کنید . سئو با بهینه سازی متن ها ، لینک ها ، عنوان صفحات و دیگر موارد موجود در صفحه می تونه شما را به این هدف برسونه .

شما می بایست به بهینه سازی محتوای آنلاین بپردازید به گونه ای که موجب افزایش جذابیت برای موتورهای جستجو شود .شما می بایست گوگل را مجاب کنید که مطالب شما را در نتایج اولیه صفحات جستجوی خودش به ازای آن کلمه کلیدی  نمایش بدهد .


وب سایت شما بدون سئو هیچ گاه برای کاربران دیده نخواهد شد.اگر چه ممکن است که ماه ها یا هفته ها طول بکشد تا شما در سئو به نتیجه برسید اما در دراز مدت مزایای سئو باعث افزایش رتبه بندی سایت و افزایش بازدیدکنندگان می گردد.سئو به خودی خود موجب برند سازی شما می شود و با افزایش بازدید وب سایت ، باعث می شود که وب سایت در نتایج جستجو رتبه بهتری را داشته باشد و در نتیجه مشتریان و فروش محصولات شما افزایش یافته و بهترین ابزار رایگان برای تبلیغات موثر شما به حساب می آید.