سئو کلاه خاکستری : اکثر سئوکار ها و وبمستر ها از روش‌های که صرفاً کلاه سیاه یا کلاه سفید است استفاده نمی‌کنند و بدون اینکه خود متوجه شوند روش آن‌ها کلاه خاکستری است.

سئو کلاه خاکستری یا Gray Hat SEO چیست؟

در این مقاله می خواهیم به توضیح کامل در خصوص هر یک از موارد زیر بپردازیم و شما می توانید برای مطالعه هربخش روی موارد زیر کلیک نمایید.

 1. سئو کلاه خاکستری چیست؟
 2. چه کسی می بایست تکنیک های کلاه خاکستری را انجام دهد؟
 3. چرا می بایست از سئو کلاه خاکستری استفاده می کنیم؟
 4. 20 تکنیک کلاه خاکستری که هر وبمستری می بایست آن را بداند .


سئو کلاه خاکستری چیست؟

شاید خیلی از متخصصین سئو این موضوع را ندانند که طیف وسیعی از افرادی که به طور حرفه ای در حوزه سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت فعالیت دارند، در واقع از روش کلاه خاکستری استفاده می کنند .
سئو کلاه خاکستری به ترکیبی از کارهایی که با استراتژی سئو کلاه سفید و بر اساس ترفند های سئو کلاه سیاه انجام می شود اتلاق می گردد.

اکثر سئوکار ها و وبمستر ها از روش‌های که صرفاً کلاه سیاه یا کلاه سفید است استفاده نمی‌کنند و بدون اینکه خود متوجه شوند روش آن‌ها کلاه خاکستری است. البته که سئو کلاه سفید بسیار مطلوب است اما معمولا در کلمات پر رقابت با این استراتژی شاید بیش از یک سال طول بکشد تا شما بتوانید به جمع چند لینک اول بیایید.


جان اندرو، متخصص سئو، بیان کرده است:

" سئو کلاه خاکستری" چیزی بین سئو کلاه سفید و سیاه نمی باشد. بلکه شامل تکنیک هایی که اگر گوگل متوجه استفاده آن ها شود، سایت شما را جریمه می کند و افرادی بیشتر از این تکنیک ها استفاده می کنند که خیلی به قانون پابند نمی باشند ولی در نظرشان نمی خواهند کار غیر قانونی کنند "

 

چه کسی می بایست تکنیک های کلاه خاکستری را انجام دهد؟

در استفاده از تکنیک های سئو کلاه خاکستری در صورتی که کوچکترین اشتباهی صورت گیرد و شما نتوانید به درستی از تکنیک ها استفاده کنید شما بسیار ضرر می کنید اما در غیر این صورت اگر با اطلاع کامل و بصورت کاملا حرفه ای رفتار نمایید به راحتی با صرف هزینه کمتر می توانید باعث افزایش رتبه سایت خود شوید .

همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده از هر تکنیکی چه کلاه سفید چه کلاه خاکستری اطلاعات خود را کامل کنید و تحقیقات لازم را انجام بدهید تا اشتباه از آن روش استفاده نکنید .

در روش سئو خاکستری با راهکارهای سئو کلاه سفید کار سئو انجام می شود ولی برای سرعت بخشیدن به روند رو به جلو سایت از روش های کلاه سیاه به صورت هوشمندانه استفاده می شود .

همچنین به این دلیل که هر لحظه ممکن است الگوریتم های گوگل روش هایی که سئو کلاه خاکستری انجام می دهد را در لیست پنالتی خودشون قرار دهند در نتیجه سئو کار کلاه خاکستری می بایست کاملا اطلاعات خود را به روز نماید .

چرا می بایست از سئو خاکستری استفاده می کنیم؟

جواب این سوال در دو کلمه خلاصه گردیده است :زمان و هزینه !!!!
سئو کلاه سفید بسیار زمان بر بوده اما خوب بدون هیچ ریسکی در طولانی مدت شما را به  نتیجه مطلوب می رسونه .
اما در سئو کلاه خاکستری بحث زمان بسیار کاهش یافته و خطرات پنالتی شدن نسبت به سئو کلاه سیاه نیز کاهش می یابد .


20 تکنیک کلاه خاکستری که هر وبمستری می بایست آن را بداند

 1. دریافت بک لینک
   

  خریدن بک لینک بسیار مضر بوده و گوگل نیز به شدت با آن برخورد میکند , استفاده کردن از این روش ها می تواند بسیار خطرناک باشد و سایت را با جریمه سنگینی رو به رو کند.

  گوگل خیلی باهوش تر از این حرفاست که شما بخواهید با بک لینک از طریق مطالب محتوا آن را دور بزنید اما همیشه راه فراری برای ما وجود دارد که اگه بصورت هوشمندانه به دریافت بک لینک بپردازید گوگل نیز به این موضوع شک نمی کند .در اینجا چند روش را می خوام بهتون آموزش بدهم که از طریق آنها بتوانید بک لینک برای سایت خودتون بگیرید .

  1) هر وقت در وب سایت و یا وبلاگی نظر می‌دهید، همیشه در آن متن بهانه‌ای پیدا کنید تا به خودتان لینک بدهید. زمانی که مرتبا این فرایند را تکرار کنید، متوجه خواهید شد که چقدر می‌تواند مفید باشد.

  2) در انجمن هایی که در آن‌ها می‌توانید راه حل هایی برای مشکلات دیگران ارائه کنید، عضو شوید و از آنها به خودتان بک لینک دهید.

  3) تعدادی از موسسات کوچک خیریه را پیدا کنید و با یک کمک مالی کوچک همراه با یک مقاله مناسب در مورد کار خوب تان به آن‌ها لینک بدهید. صد در صد آن‌ها نیز در مقابل برای تشکر به شما لینک خواهند داد و این یکی از صحیح ترین روش های دریافت لینک خواهد بود.

  4) سایت کوچکی را که مرتبط با کسب و کار شماست بخرید !سپس آن سایت را به گوگل وبمستر تولز متصل کنید و از ابزار “Change Of Address” برای تغییر آدرس صفحات سایتی که خریده اید به سایت تان استفاده کنید. (قبلا کپی مقالات آن سایت که رتبه دارد را با URL مشابه در سایت خودتان ایجاد کنید. همچنین از افزونه ریدایرکت ۳۰۱ برای صفحات ۴۰۴ خود به صفحه اصلی استفاده کنید.) در این روش شما بک لینکی نخریده اید ! اما کلیه بک لینک های سایت قبلی به همراه ترافیک آن به سایت شما منتقل خواهد شد .

  5) سئو کاران کلاه خاکستری بجای پرداخت هزینه برای خرید تعداد بیشماری بک لینک تنها تعداد کمی بک لینک از سایت های بسیار متعبر تهیه می کنند.

   

  تکنیک کلاه خاکستری برای خرید بک لینک

 2.  خرید دامنه های منقضی شده و رنک دار شده (Buy Expired Domain)
   

  خرید دامنه‌های منقضی شده در وجه‌های مختلف می تونه یه روش مفید برای بهبود وضعیت وب سایت شما باشه .شما می توانید به خرید دامنه های منقضی شده یا خرید دامنه های جدید بپردازید .

  اگر دامین‌های مربوط به کسب و کار تان را به دست آوردید آنها را بخرید تا مورد استفاده قرار دهید! چرا که این کار به شما حسابی کمک می‌کند تا در رتبه موتورجستجو پیشرفت کنید.


  تکنیک کلاه خاکستری برای خرید دامنه های اکسپایر شده  شما می توانید به سایتی مانند سایت www.ExpiredDomains.net مراجعه کنید و برای  دامین های منقضی شده ir می توانید از سایت  www.nic.ir/Just_Released  استفاده کنید البته در خصوص دامنه های ir ، فقط آدرس دامین را می توانید بینید نه اطلاعات جامع و کاملی را.

  وقتی وارد وب سایت  www.ExpiredDomains.net شدید ، یکی از کلمات کلیدی خودتان را که می خواهید دامینی مرتبط با آن خریداری کنید، وارد کرده و جستجو می کنید.

  فرض کنید شما سایتی احتیاج دارید که در خصوص لوازم آرایش فعالیت کند در بخش جستجو به جستجوی makeup  می پردازم که با لیستی بلند بالا مواجه می شوم.

  در این لیست BL نشان دهنده تعداد بک لینک های به این دامنه ، DP عبارت است از تعداد دامنه هایی که به این سایت لینک دادند و ACR نشان دهنده تعداد دفعاتی است که سایت توسط Archive.org کراول شده است .

  شما برای  خرید دامنه ای اکسپایر شده حتما می بایست به تعداد بک لینک های دامنه توجه کنید . هر چه این عدد بیشتر باشد بهتر است در این میان حتما یادتان باشه که تعداد بک لینک ها باید با تعداد دامنه هایی که به سایت لینک دادند متناسب باشند .

  مثلا فرض را بگیرید تعداد بکلینک ها 800000 تا از دو دامنه متقاوت باشد که این اصلا خوب نیست و ممکن است سایت مورد نظر پنالتی شده باشد .

  در این میان به عمر دامنه نیز توجه کنید . دامنه ای که شما قصد خریداری آن را دارید می بایست حداقل ۳ سال سن داشته باشند .

  بعد از بررسی این موارد نوبت آن است که به میزان ACR توجه نمایید که هر چه این مقدار بیشتر باشد بهتر است زیرا این مورد نشان دهنده این است که چه تعداد دفعاتی دامین مذکور توسط سایت Archive.org کراول شده است و هرچه این تعداد بیشتر باشد شما  محتوای بیشتری در اختیار دارید! و این موضوع کجا به درد شما می خورد ؟

  وقتی شما دامنه را خریداری می کنید باید به سایت ARCHIVE.ORG بروید و محتواهای قدیمی که از سایت کراول شده و در این بخش نگهداری شده را برداشته و دوباره سایت را از محتواهای سابق پر کنید شما به راحتی با جستجوی نام دامنه می توانید به محتواهای قبلی سایت دسترسی پیدا کنید .

  این موضوع به شما کمک می کنه تا بتوانید صفحات فبلی این سایت را برگردانید .بعد از اینکه شما بتوانید محتواهای قبلی را برگردانید تازه کار شما شروع می شود و با بک لینک گرفتن از این سایت شما می توانید اعتبار سایت خودتون را افزایش بدهید.

  پس از پیدا کردن دامنه ای که با شرایط بالا مناسب کار شما بود حالا می بایست شما اسپم اسکور دامنه مورد نظرتون را حتما چک کنید . شما می توانید از ابزار  لینک اکسپلورر MOZ استفاده کنید .

  و در نهایت شما می بایست به آنالیز پروفایل بک لینک های آن دامنه بپردازید و منابع لینک های آن دامنه را بدست بیاورید ، چون که بسیاری از آن‌ها ممکن است پر از لینک‌های غلط و بد بوده و دارای پروفایل های بک لینک بی ربط به کسب و کار شما باشند که این موضوع  به هیچ وجه برای بهبود سئو مناسب نیستند
  ابزارهای زیادی برای آنالیز پروفایل بک لینک یک دامنه وجود دارند که شامل Monitor، Ahrefs، SERP stat، SEMrush و… هستند.

  شما می توانید از این ابزارها برای آنالیز وب سایت کمک بگیرید و در نهایت اگر همه چیز خوب بود به خریداری آن دامنه بپردازید و منتظر نتایج شگفت انگیز آن باشید .

 3. تغییرات چیدمان سایت در فواصل منظم. (Redesign your website at regular intervals)
   

   

  تکنیک کلاه خاکستری از طریق تغییرات چیدمان سایت در فواصل منظم  زمانی که مرتبا چیدمان سایت‌تان را بروزرسانی کنید و تغییر دهید، حتی اگر محتوای شما کم باشد،  گوگل فکر می‌کند که شما کاملا فعال هستید و هربار محتوایی جدید دارید.

   

 4. از دکمه های به اشتراک گذاری استفاده کنید !

   

  تکنیک کلاه خاکستری از طریق قابلیت به اشتراک گذاری پست ها


  استفاده کردن از دکمه های به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی بسیار کارآمد است .همیشه آن‌ها را زیر پست هایتان داشته باشید .

 5. ورود به سایت از طریق تغییر IP

   

   

  تکنیک کلاه خاکستری از طریق ورود به سایت با تغییر آی پی


  این روش نیز کمی قدیمی شده است اما از روش های کلاه خاکستری است! در این روش شما با تغییر دادن آی پی (IP) خود هر بار بر روی لینک کلیک می کنید و وارد سایت می شوید و بدین طریق تعداد بازدید های خود را بالا می برید.

   

 6. لینک دهی از شبکه های اجتماعی

   

   

  تکنیک کلاه خاکستری از طریق سوشیال سیگنال شبکه های اجتماعی


  تعدادی اکانت در شبکه های مجازی ایجاد کنید و سپس در آن ها پست هایی قرار داده و ضمن معرفی صفحات سایت، به آن ها لینک بدهید.

   

 7. قراردادن امکان کامنت گذاشتن بر زیر پست های شما با امکان درج لینک
   

   

  تکنیک کلاه خاکستری از طریق درج کامنت


  حتما قابلیت درج کامنت را برای کاربران در زیر پست ها فعال کنید و قابلیت افزودن لینک هم به آنها اضافه کنید بدین ترتیب مطلب شما به ازای هر کامنتی که کاربران می گذازند به روز رسانی می شود و این بسیار برای سایت شما مفید می باشد . هم چنین با افزودن ویژگی rel=nofollow به لینک های کامنت از جریمه شدن توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو بگریزید.

   

 8. تولید اخبار

  شما می توانید با کمی تغییر خبر، آنها را در سایت خود منتشر کرد. یکی از ویژگی های اخبار منتشر شده اینه که براحتی در شبکه های مجازی توسط کاربران به اشتراک گذاشته می شود.
   

 9. گذاشتن لینک مورد نظر در خبرنامه سایتهای خبری

  در این روش شما باید با سایت های خبری صحبت کنید و پس از پرداختن هزینه ای لینک های خود را در خبر نامه ها به عنوان خبر وارد کنید. در این تکنیک سئو کلاه خاکستری نیز باید به شدت دقت کرد تا دچار جریمه نشوید.

 10. نوشتن نظر منفی (Write negative reviews)

  زمانی که مردم دنبال استفاده از خدماتی هستند و یا می‌خواهند محصولی بخرند و قصد دارند کمی در خصوص آن تحقیق کنند بیشتر از آنکه به نظرات مثبت اهمیت بدهند، نظرات منفی را می‌خوانند، پس از این موقعیت در سایت خودتان استفاده کنید و سعی کنید آن‌ها را جذب نمایید تا در نظرات شرکت کنند.

 11.  جابجایی محتوا

  داشتن محتوای جذاب در بالای صفحه بسیار مفید است محتواهایی که برای موتور های جستجو بهینه سازی شده اند کاربر پسند نیستند.

  بنابراین شما باید محتواهای کاربرپسند را در انتهای صفحه قرار دهید و بوسیله کدهای شناور CSS جلوی چشم کاربران بیاورید. و محتوایی که برای موتورهای جستجو نوشته اید را در بالای صفحه قرار دهید و بوسیله همان ابزار به انتهای صفحه بکشانید .

  این امر باعث می شود که محتوای با ارزش برای کاربر را کاربر می بیند و محتوای با ارزش برای گوگل را ، ربات های گوگل می بینند و هردو راضی خواهند بود.

 12. کلمات کلیدی در سئو کلاه خاکستری

  در سئو کلاه خاکستری  بر اساس پر مخاطب ترین کلمات در زمینه کاری سایت انجام شده و محتوا را بر اساس آن ایجاد می کنند. کلمات کلیدی در این روش بر اساس بیشترین ترافیک ممکن استخراج میشود.مثلا اگر سایتی فلزیاب می فروشد. ممکن است کلمه کلیدی کشف گنج عظیم در کرمانشاه باشد. و سایت بخواهد برای آن محتوا ایجاد کند.

 13.  کدهای تخفیف

  شما با درج  کد های تخفیف در خصوص محصولات و خدمات مرتبط با کارتان در سایت تان  می توانید ترافیک قابل توجهی را جذب کنید یا حتی می توانید ، مجموعه ای از کد های تخفیف وب سایت های مختلف را گردآوری کنید و در سایت خود بارگذاری نمایید و مرتبا آنها را بروز کنید. و با منتشر کردن آن‌ها در شبکه های اجتماعی می‌توانید ترافیک قابل توجهی دریافت کنید.

 14. Spun Content

  شما با کپی کردن محتوا از سایت های دیگر می‌بایست در ساختار متن تغییراتی ایجاد کنید و یا برخی کلمات را تغییر دهید تا گوگل نتواند تشخیص دهد که این مطلب یک دزدی ادبی است! یا در روش دیگری که وجود دارد محتوای مورد نظرتان را از بیش از یک صفحه کپی کنید (روش آسمان خراش) با این کار هم حداقل اکنون گوگل نمی‌تواند متوجه شود که محتوای شما کپی است و به نظر می‌رسد که این مورد یک راه حل ایده آل باشد.

 15. سرقت آتوریتی رپورتاژی !

  به سایتی که می خواهید در آن رپورتاژ آگهی ثبت کنید بروید و بر روی برچسب های محتوایی که مرتبط با رپورتاژ مورد نظر شماست کلیک کنید در این صورت لیستی از رپورتاژهای سایت با آن کلمه کلیدی را به شما نشان می دهد و سپس از مسئول آن سایت بخواهید که این کلمه کلیدی را برای رپورتاژ شما درج نماید . حالا این کار چه سودی دارد ؟ رپورتاژ یک وبسایت ضعیف مثل وبسایت من در لابلای رپورتاژهای وبسایت بزرگ قرار می گیرد.
  حال ممکن است بپرسید مزیت این روش چیست؟ در پاسخ باید بگویم که قطعا وب سایت های بزرگ رپورتاژهای خود‌‌ را به حال خود‌ رها نمی کنند و‌ با روش های مختلف مانند بک لینک گرفتن، سعی در افزایش آتوریتی آن دارند.
  به همین دلیل به کمک این تکنیک من می توانم به سادگی اعتباری که آنها با تلاش و صرف هزینه های بسیار بدست آورده اند‌ را تا حدودی نصیب رپورتاژ خودم بکنم!

 16. خرید بازدید ورودی گوگل

  یکی از روش های نسبتا جدید بازدیدهای فیک ورودی گوگل هستند.
  اساس این روش بر پایه اهمیت CTR است. همانطور که می دانید CTR یا نرخ کلیک یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی وبسایت ها در نتایج جستجو می باشد. با توجه به این موضوع ما می توانیم از بازدیدهای ورودی گوگل بصورت فیک و تقلبی استفاده کنیم و تعدادی کلیک غیر واقعی برای وبسایت خود دریافت کنیم تا نرخ کلیک ما افزایش یافته و در نتیجه رتبه سایت ما افزایش پیدا کند.فقط حواستان باشد که تعداد کلیک ها را به گونه ای آرام آرام افزایش دهید که طبیعی جلوه کند. اگر بعد از دریافت کلیک، ربات فورا وبسایت شما را ترک کند، نرخ پرش شما بشدت افزایش می یابد و این به ضرر شماست و حتی سبب کاهش رتبه شما نیز می شود.

 17. خرید سوشیال سیگنال

  اگر لینک یک صفحه از سایت شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود و اینگیجمنت بالا داشته باشد، آن صفحه در رتبه بندی موتورهای جستجو قدرت بیشتری می گیرد.در واقع اینگیجمنت بالا به این معنی است که محتوای آن پست مفید بوده و طبیعی است که گوگل هم این خواسته کاربران را متوجه می شود و با نمایش دادن این صفحه در نتایج بالاتر جستجو، به خواسته کاربرانش پاسخ مناسبی می دهد.

 18.  PBN خاکستری

  در روش PBN کلاه خاکستری شما  می بایست به عنوان مثال در پلتفرم های مختلف ، به عنوان مثال ۲۰ صفحه فیسبوک، ۲۰ وبلاگ، ۲۰ صفحه در فروم، ۲۰ پروفایل در سایتی مانند نماشا و تماشا و … بسازید و آنها را زنجیر وار به هم متصل می کنید و در نهایت انتهای این زنجیره به وب سایت شما می رسد و شما از طریق امپراطوری که برای خود ساخته اید لینک ها و اعتبار بسیار قدرتمندی را از آن خود خواهید کرد .از این روش حتما می بایست بصورت کاملا حرفه ای استفاده کرد و که در حوصله این مبحث نمی گنجه و در مقاله ای دیگر ما بصورت مفصل این ترفند را به شما آموزش خواهیم داد.

 19. کامنت های تقلبی

  اگر کسی برای مقالات شما کامنت نمی گذارد اصلا ناراحت نباشید خودتون برای خودتون کامنت بگذارید . این امر باعث می شه که مطالب شما به روز رسانی شده و شما در این نظرات می توانید با سوال و جواب باعث تحریک بازدید کننده ها برای درج نظر برای مطلب مورد نظر شوید فقط کافی است کمی سیاست به خرج دهید !

 20. سئو منفی

  این راهکار کاملا غیر اخلاقی است در این روش شما کاری می کنید که سایت رقیب شما افت کند و یا حتی توسط گوگل پنالتی شود . این روش را اصلا توصیه نمی کنم این روش شامل راهکارهای مختلفیه که از جمله می توانیم به خریدن تعداد زیادی بک لینک اسپم در بازه زمانی کوتاه برای رقیب اشاره کنیم .البته باز هم می گم خدمتتون بهتره تو فضای وب به صورت کاملا مسالمت آمیز به سمت جلو حرکت کنیم .

خب دوستان عزیزم امیدوارم این مقاله توانسته باشه تا آنجا که ممکن است .شما شانس استفاده کردن از تکنیک های سئو کلاه خاکستری را صرفا برای مدتی دارید و زمانی که گوگل آن‌ها را با بروزرسانی های خودش ممنوع کرد، باید سریعا به حذف و تغییر تمام آن‌ها از سایت تان اقدام کنید. امیدوارم تونسته باشم به سوالات شما پاسخ داده باشم .ممنونم ازتون که تا اینجا با من همراه بودید.