توضیحات متا چیست ؟ بهترین متا دیسکریپشن ها دارای چه ویژگی هایی هستند ؟
می پسندم توضیحات متا چیست ؟ بهترین متا دیسکریپشن ها دارای چه ویژگی هایی هستند ؟

توضیحات متا چیست ؟ بهترین متا دیسکریپشن ها دارای چه ویژگی هایی هستند ؟

موتورهای جستجو در هنگام جستجوی یک کلمه کلیدی در واقع متا دیسکریپشن ها را به کاربران نشان می دهند بنابرین بهینه سازی توصیف متا برای جستجو در صفحه بسیار مهم است چون این امر موجب بهبود نرخ کلیک مطلب وبسایت شما نیز می گردد. از کاربردهای توضیحات متا این است که به موتورهای جستجو اطلاعات کاملی درباره محتوای صفحه را می دهد.

در این مقاله می خواهیم بصورت کامل به شرح تمامی مواردی بپردازیم که شما برای بهبود نرخ کلیک خود به آنها نیاز دارید .برای مطالعه هر مورد بر روی آن کلیک نمایید .

 1. متا دیسکریپشن چیست؟

 2. ویژگی های یک متا دیسکریپشن خوب چیست؟

 3. وب سایت من تعداد زیادی صفحه وب دارد من از کدوم صفحه برای اصلاح متادیسکریپشن های سایتم شروع کنم؟

 4. دو مشکل رایج با متا دیسکریپشن ها و نحوه رفع آن مشکلات

 5. متا دیسکریپشن چیست؟


  توضیحات متا یک تگ html است که در head صفحه  برای صفحه نشان داده می شود .
  در اصل شما برای اینکه افرادی که در موتورهای جستجو بعد از جستجو کلمات کلیدی مد نظرشون روی لینک وب سایت شما کلیک کنند از توضیحات متا استفاده می کنید . توضیحات متا در زیر عنوان وب سایت شما در هنگام جستجو در موتورهای جستجو نمایش داده می شود.

  الگوریتم های موتورهای جستجو در واقع می گویند که متا دیسکریپشن های صفحات هیچ مزیتی برای بهبود رتبه بندی ندارند اما متا دیسکریپشن ها یک مزیت غیر مستقیم برای وب سایت شما دارند و آن اینه که یک متا دیسکریپشن خوب در واقع کاربر را مجاب می کند که بر روی لینک وب سایت شما کلیک نماید.

  این امر موجب بهبود نرخ کلیک (CTR) شما می شود و در نتیجه گوگل متوجه می شود که مطلب درج شده در وب سایت شما برای آن کلمه کلیدی مورد جستجو مفید بوده و رتبه بندی شما را ارتقا می دهد.به همین دلیل بهینه سازی شرح متا دیسکریپشن بسیار مهم است .
   

 6. ویژگی های یک متا دیسکریپشن خوب چیست؟

  در اینجا به تمامی مواردی که شما می توانید از آنها در نوشتن یک متا دیسکریپشن خوب استفاده کنید اشاره می کنیم .

  ویژگی های متا دیسکریپشن خوب چیست ؟


  1) یک متا دیسکریپشن خوب معمولا از 155 کاراکتر تشکیل شده است و حداکثر ممکن است طول آن تا 300 کاراکتر باشد.در واقع تعداد کاراکترها به طول پیامی که شما می خواهید منتقل کنید بستگی دارد .شما باید فضای کافی برای دریافت پیام داشته باشید اما در عین حال آن را کوتاه و سریع نگه دارید.اما من بهتون توصیه می کنم اطلاعات مهم را در اولین 155 کاراکتر متا دیسکریپشن توصیف کنید .

  2) توضیحات متا باید کاربران را به کلیک روی لینک سایت دعوت کند و این دعوت باید با صدایی بلند انجام شود.اگر برای نوشتن توضیحات متا وقت می‌گذارید باید آن را طوری بنویسید که کاربر را به خواندن متن مقاله دعوت کند. توضیحات می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد و موجب بهبود نرخ کلیک شما شوند .

  3) از کاربر دعوت کنید که یک عملی را انجام بدهد (CALL TO ACTION)
  بطور مثال توضیح کوتاهی راجع به محصولی که در آن صفحه  وجود دارد بدهید و بعد از آن از عبارت بیشتر بدانید استفاده کنید .عبارت بیشتر بدانید در واقع از کاربر دعوت می کنه که روی لینک کلیک کنه یا مثلا هر عبارت دیگه ای مثل اینکه برای دریافت دعوت نامه رایگان کلیک کنید ، برای دریافت کوپن تخفیف کلیک کنید ، دنبال کفش ورزشی سبک و با دوام می‌گردید. محصول جدید ما را دیده‌اید؟ کلیک کنید و اطلاعات کامل این کفش را مطالعه کنید، در واقع عباراتی مانند بیشتر بدانید، الان کالا را سفارش دهید، چرا نسخه رایگان نرم افزار را امتحان نمی‌کنید  و .... بسیار می تونه به شما کمک کنه. این موارد همگی می توانند کاربران سایت شما را به کلیک بر روی لینک شما تحریک کنند .

  4) سعی کنید حتما از کلمه کلیدی در متن متادیسکریپشن حداقل یک بار در ابتدای متن استفاده کنید این موضوع باعث می شه متا دیسکریپشن شما در نتایج جستجو برجسته تر شه و گوگل بیشتر تمایل به نمایش دادن آن مطلب در نتایج جستجو دارد .

  5)تمرکز بر نشان دادن مشخصات تخصصی کالا داشته باشید .مثلا اگر محصولی که مرتبط با  تکنولوژی است داشته باشید ، تمرکز بر مشخصات فنی محصول می تونه یک ایده خوب باشه یا مثلا نمایش قیمت محصول یا چیزهایی از این قبیل که این امر باعث می شه مخاطبی که دنبال آن محصول است با دیدن قیمت و یا مشخصات آن محصول روی آن کلیک کنند .
  البته توصیه من به شما اینه از مواردی که دارای اهمیت زیاده تو مشخصات محصول در متا دیسکریپشن  استفاده کنید یا حتی بطور مثال عبارت تخفیف در محصول مورد نظر می تونه عبارتی باشه که هر کسی را وسوسه کند که روی آن کلیک کنه !

  6)حتما توجه داشته باشید که محتوا با متادیسکریپشن مطابقت داشته باشه .

  7)توجه کنید که حتما متا دیسکریپشن صفحات شما منحصر به فرد باشد چون اگر متا دیسکریپشن شما همانند صفحات دیگر باشد، تجربه کاربر در Google مختل خواهد شد.
   

 7. وب سایت من تعداد زیادی صفحه وب دارد من از کدوم صفحه برای اصلاح متادیسکریپشن های سایتم شروع کنم؟


  اگر شما احساس می کنید که می بایست تمامی متا دیسکریپشن های سایت خودتون را اصلاح کنید اما زمان کافی ندارید و نمی دونید از کجا شروع کنید اصلا جای نگرانی نیست .

  سعی کنید محتوا را اولویت بندی کنید حداقل یک توصیف برای صفحات حیاتی سایت خودتون درست کنید مثلا صفحه اصلی سایت و صفحات محبوب سایتتون .

  شما می تونید از گوگل سرچ کنسول صفحات محبوب سایت خودتون را پیدا کنید و به ترتیب شروع به اصلاح متا دیسکریپشن های آن صفحات بپردازید و از این به بعد سعی کنید مطالبی که در سایت قرار می دهید دارای متا دیسکریپشن های بهینه شده باشه .

 8. دو مشکل رایج با متا دیسکریپشن ها و نحوه رفع آن مشکلات


  عیب یابی متا دیسکریپشن
   

  در خصوص متادیسکریپشن ها عموما افراد ممکنه با دو مشکل روبه رو شوند :

  1) مشکل اول اینه که ممکنه متا دیسکریپشن صفحات شما نمایش داده نشود اما علت چیه ؟! این موضوع به این علته که گوگل احساس کرده که متا توضیحی که ایجاد کرده اید محتوای صفحه را نشان نمی دهد یا برای مثال یک نسخه تکراری است و خودش متا دیسکریپشن را برای صفحات شما ایجاد کرده است. در اینجا بهتره شما متا دیسکریپشن را تغییر داده و همه مواردی که باید مدنظر قرار گرفته بشه را در متا دیسکریپشن خود قرار دهید .

  2) مشکل دیگه اینه که متا دیسکریپشن شما در هنگام Share کردن در شبکه های اجتماعی نمایش داده نمی شه !
  علت این موضوع اینه که شما باید برچسب های توییتر را به وب سایت خودتون اضافه کنید و در آنها مجددا توضیح مختصری را برای صفحه مورد نظر درج کنید .