مقالات مرتبط

تیم های استارتاپ دنبال پاسخ یا رفع یک نیاز مشتریان در بازار، با یک راه‌ حل نوآورانه و راه اندازی کسب و کار جدید می باشند.اگر به فکر آن هستید که که یک استار‌آپ راه بیندازید، حتما این سوال را از خودتان بپرسید: "ایده یا استارت آپ من چه مشکلی را حل می‌کند ؟"

اگر بخواهیم به صورت خلاصه استارتاپ را معرفی کنیم؛ می‌توان گفت: تیمی از افراد یا سازمان کوچکی است، که راه حل های خلاقانه و جدید در رویارویی با مسائل جامعه ارائه می‌دهد.. تیم های استارتاپ دنبال پاسخ یا رفع یک نیاز مشتریان در بازار، با یک راه‌ حل نوآورانه و راه اندازی کسب و کار جدید می باشند.

اما خب بیاید بصورت کاملتر به تعریف مفهوم استارت آپ بپردازیم :

استارت اپ کوتاه شده عبارت start up company به معنای شرکت نوپا و تازه تاسیس شده می‌باشد.

در ویکی پدیا استارت آپ (Startup)  را شرکت نوپا و تازه تاسیس تعریف کرده است.

در واقع بمنظور رفع یک نیاز یا یک مشکل و بمنظور راحت کردن کاری که ما انجام میدهیم همه اختراعات و کسب و کارهای استارت آپی درست شده اند .

در واقع استارت آپ کسب و کاری است که یک نیاز جدید و اساسی را برطرف می کنه .ایده استارت آپ می تونه جدید یا نو باشه یا حتی ممکن است از ایده دیگری کپی گرفته شده باشه یا حتی ممکنه قبلا توسط کسی راه اندازی شده باشه .

استارت آپ ممکن است کسب و کاری آینده نگر باشد که باعث تحول در بازار می شود اما به هر حال این نوع از کسب و کارها دارای ریسک بالایی می باشند و در شرایطی راه اندازی می شود که همراه با ابهامات زیادی است.

از جمله ابهامات موجود می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  1. ممکن است موفق شود یا شکست بخورد.
  2.  ممکن است با استقبال مردم رو به رو شود یا نشود.
  3. ممکن است در تامین هزینه های مالی کم بیاورد،
  4. ممکن است در آینده دیگر طرفدار نداشته باشد
  5. و مواردی که همیشه باعث تهدید یک کسب و کار می باشد


 

تفاوت کارآفرینی با استارت آپ چیست ؟

 

تفاوت کار آفرینی با استارت آپ چیست ؟

شاید در نگاه اول بعضی فکر کنند که استارتاپ ها همان کارآفرینان هستند. اما کارآفرینی فرآیندی است که یک مدل کسب و کار مشخص را تنها با تیم های جدید یا در مکان‌ها و زمان‌های جدید بازآفرینی می‌کند. ولی کار استارتاپ‌ها ساخت یک مدل کسب و کار جدید است. یعنی علاوه بر تغییر مکان، زمان و تیم کاری کسب و کار ، اجزای آن (محصولات،روش توزیع،فعالیتها و منابع مورد استفاده، مشتریان هدف و …) را هم تغییر می‌دهد. کاری که با ابهام و ریسک بالا انجام می‌گیرد و نتیجه آن در صورت موفقیت، خلق ثروت زیاد برای صاحبان استارت آپ است.


معمولا کارآفرین اجزاء مدل کسب و کار خود را می شناسد و نمونه واقعی آن را در محیط های دیگر دیده است. ولی برای استارتاپ بعضی یا همه اجزای، ناشناخته و همچنین دارای ابهاماتی است. حتی بازارهای هدف برای تیم استارتاپی، در حد فرضیه و حدس و گمان است.

آیا موفقیت استارت آپ ها قابل ضمانت می باشد؟

لطفا به این موضوع توجه کنید که بصورت صد درصد هیچ کس نمی تواند موفقیت استارت آپی را پیش بینی کند. هیچ کس نمی تواند بگوید اگر فلان محصول الان در بازار ایران باشد بی شک مورد استقبال خیلی ها قرار می گیرد و شما را میلیاردر می کند.

بهترین راه این است که حساب شده و با پایین ترین ریسک استارت آپ خود را راه اندازی کنید. برای این کار نیازی نیست از همان ابتدای کار شرکتی تاسیس کنید و به دنبال سرمایه گذار باشید! به جای این کار بهتر است روی مدل کسب و کار خود متمرکز شوید و به خدمت یا محصولی که قصد دارید عرضه کنید فکر کنید.به مرور زمان با کسب تجربه بیشتر می توانید آن را بهترین نحو گسترش دهید .

هر استارت آپ بصورت معمول بعد از چه مدتی به سود دهی می رسند ؟

بر خلاف کسب و کار سنتی  ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا یک استارت‌آپ به مرحله سوددهی برسد. کسب‌وکارهای سنتی از همان ابتدا درآمدزا هستند، چون تجربه کافی را در جلب اولین مشتریان به دست می‌آورند.


شاید قواعد راه اندازی یک استارت آپ روی کاغذ خیلی پیچیده نباشد و سریع بتوان یاد گرفت ولی تجربه چیزی است که واقعا لازم است و همین باعث می شود خیلی از استارت آپ ها با شکست مواجه شوند. به خاطر همین هم اکثرا کسب و کارهای نوپا و استارت آپ ها نیاز به شتاب دهنده دارند.

شتاب دهنده چیست ؟


کار اصلی شتاب دهنده ها ،  سرمایه گذاری روی استارت آپ ها است. در واقع شتاب دهنده ها در قبال سرمایه گذاری روی ایده های نو و کاربردی استارت آپ ها درصدی از مالکیت آن ها را می گیرند.

شتاب دهنده ها علاوه بر سرمایه گذاری روی استارت آپ ها خدماتی مثل آموزش دادن توسط متخصصین آن حوزه را در اختیار صاحب ایده ها قرار می دهند. معمولا شتاب دهنده ها شانس به موفقیت رساندن استارت آپ ها را افزایش می دهند.شتاب دهنده ها از ابتدای شروع کار یک استارت آپ یعنی ارائه محصول اولیه یا نسخه دمو تا مراحل پایانی و پیشرفته تر همراه آن ها هستند.

تا اینجا با تعریف استارت آپ و تقاوت آن با کارآفرینی و کسب و کار سنتی آشنا شدیم . من بهتون پیشنهاد می کنم در مقاله بعدی به مطالعه قوانین طلایی استارت آپ های موفق  بپردازید .

     مقاله بعدی  : راز ورمز های طلایی موفقیت استارت آپ ها