استفاده درست از متا تگ Canonical می‌تواند بر روی سئو داخلی سایت شما اثرات بسیار خوبی داشته باشد و در نتیجه به افزایش رتبه صفحات سایت شما به شکل هدفمند در نتایج جست و جوی گوگل کمک کند.

 Rel=Canonical یک تگ کاربردی و مهم برای ایندکس صفحاتی که دارای چند آدرس هستند و بمنظور تفکیک صفحاتی که محتوای مشابه دارند استفاده می شود و به موتور های جستجو در خصوص مشکل محتوای تکراری کمک می کند.در اصل این تگ روشی برای اعلام به موتورهای جستجوست مبنی بر اینکه یک یو آر ال، کپی از یک صفحه اصلی دیگر است.
استفاده درست از متا تگ Canonical می‌تواند بر روی سئو داخلی سایت شما اثرات بسیار خوبی داشته باشد و در نتیجه به افزایش رتبه صفحات سایت شما به شکل هدفمند در نتایج جست و جوی گوگل کمک کند.

 

عملکرد تگ کنونیکال را بهتر بشناسید !

کاربرد اصلی تگ canonical چیست ؟

 کاربرد اصلی تگ canonical در تعیین آدرس اصلی محتوا برای ایندکس گوگل است. استفاده نادرست از این تگ باعث می شود که سیگنال های رتبه گیری در نتایج گوگل میان این صفحات تقسیم شده و نهایتا رتبه خوبی نصیب صفحه اصلی محتوا نشود وعلاوه بر اینکه شما و ربات‌های گوگل را حسابی گمراه می‌کند، مانع از گرفتن رنک (Rank) مناسب برای صفحات شما می‌شود.

شایع‌ترین خطایی که برای یک متخصص سئو ممکن است پیش آید، مشکل ایندکس نشدن صفحاتی است که سرچ کنسول ادعا می‌کند تگ کنونیکال Canonical برای آن‌ها یا به درستی انتخاب نشده یا با متا تگ کنونیکالی که گوگل تشخیص داده است؛ متفاوت است.

به صورت عملی تر، یک تگ Canonical، مشخص کننده نسخه ای از یو آر الی است که ما می خواهیم در موتورهای جستجو نمایش داده شود و استفاده از تگ Canonical موجب مدیریت صحیح محتوای تکراری در سایت می گردد.

آیا می دانید علت به وجود آمدن محتوای تکراری در سایت چیست ؟

در واقع هیچ سئو کار حرفه ای بصورت ارادی به تولید صفحات با محتوای مشابه نمی پردازد و تعدد آدرس‌ها است که باعث بوجود آمدن محتوای تکراری در صفحات یکسانی که با چند آدرس در دسترس هستند شده است.

بعنوان مثال از جمله مواردی که موجب تعدد آدرس ها می شوند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. آدرس‌های چندگانه (Multiple URLs)
 2. آدرس‌هایی که با Session های مختلف تولید می‌شوند
 3. سخه‌های HTTP، HTTPS و با WWW و بدون WWW یک سایت
 4. کوچک یا بزرگ بودن کلمات انگلیسی که در آدرس صفحات سایت وجود دارد
 5. آدرس‌های متفاوت برای موبایل
 6. برخی وبسایت‌ها برای به اشتراک گذاشتن محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی آدرس کوتاه‌تری دارند و این ادرس ریدایرکت نمی‌شود.

مثال واقعی از مشکل صفحات با محتوای تکراری و نحوه حل این مشکل

فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید  و یک محصول شما از 4 آدرس قابل دسترسی است :

 1. https://www.example.com/product.html
 2. https://example.com/product.html
 3. https://example.com/product.htm?sort=price
 4. https://example.com/product.htm/print

در صورتی که محصول مورد نظر می بایست فقط و فقط از طریق آدرس اول در گوگل ایندکس شود لذا برای همه صفحات حتی صفحه اول متا تگ Canonical را تعریف کرده و در head  صفحه قرار می دهیم  و این تگ به موتور جستجو می فهماند که در صورت مشاهده آن فقط آدرس اول را در نتایج نمایش دهد و الباقی آدرس ها هر چه دارند مربوط به آدرس اول می باشد.

از جمله راهکارهای استفاده از تگ Canonical می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 1. تگ های Canonical می توانند به سمت خودشان ارجاع داده شوند
 2. تگ Canonical را حتما در صفحه اصلی قرار دهید
 3. تگ های Canonical را به صورت دستی بررسی کنید
 4. از سیگنال های تو در تو بپرهیزید
 5. در استفاده از تگ Canonical در صفحات تقریبا مشابه احتیاط کنید
 6. استفاده از تگ Canonical در بین چند دامنه
 7. تگ Canonical و ریدایرکت ۳۰۱ با یکدیگر متقاوت هستند

اشتباهات رایجی که در استفاده از تگ Canonical وجود دارد را می توان در چند مورد دسته بندی نمود :

 1. آدرس صفحه اصلی به عنوان کنونیکال همه صفحات سایت تعریف شود. در این حالت همه صفحات شما از ایندکس گوگل خارج می‌شوند و فقط صفحه اصلی ایندکس می‌شود.
 2. برای یک صفحه بیش از یک تگ کنونیکال تعریف شود
 3. لینک کنونیکال به درستی تعریف نشود زمانیکه میخواهید برای یک صفحه یک تگ کنونیکال تعریف کنید باید حواستان به نوع آدرس‌دهی آن صفحه باشد و حتما از آدرسی که با https و www ساخته شده است استفاده کنید.
 4. کنونیکال جا به جا تعریف شود
 5. عدم استفاده درست از رل کنونیکال در صفحه بندی صفحات و یا مقالات