یک زیر دامنه خود دامنه ای است که بخشی از یک دامنه بزرگتر می باشد. به عبارت دیگر نامی است که قبل از Domain اصلی قرار می گیرد و با نقطه از آن جدا می شود به عنوان مثال yourdomain.com یک Domain است و sub.yourdomain.com یک Sub Domain است .ساب دامنه می تواند در سئو سایت تاثیر گذار باشد و باعث افزایش ترافیک سایت شود.

ساب دامین قسمتی از سایت اصلی است اما توسط موتورهای جستجو به عنوان یک جزء جداگانه شناخته می شود. عمومأ از ساب دامین ها برای اهداف سازمانی و یا حتی برای بهبود سئوی سایت استفاده می شود.
گاهی اوقات کاربران تمایلی به ایجاد کردن و ایندکس شدن صفحات خاص و یا صفحات جدید در سایت اصلی خود ندارند که با توجه به شرایط منحصفر بفرد هر سایت ، این کار می تواند دلیل خاصی و متنوعی داشته باشد و بهترین راه حل برای این کار ، ایجاد یک ساب دامنه مجزا می باشد.

ساب دامین یا زیر دامنه (Sub Domain) در واقع به نامی که قبل از دامنه ی اصلی سایت قرار می گیرید و می توان از آن برای گسترش بخش های مختلف سایت استفاده کرد و با حرف دات (.) مشابه مثال زیر نام زیر دامنه قبل از نام دامنه اصلی قرار می گیرد؛

ساب دامین تاثیر بسیار زیادی بر سئو دارد،زیرا می توان با ایجاد یک URL جدید، یعنی همان ساخت یک ساب دامین برای یک صفحه باعث می شود که به راحتی بتوان کلمه کلیدی آن صفحه مانند فروشگاه Shop.NameDomain.com یا بلاگ را در ساب دامین قرار داد که همین امر باعث می شود که کاربران به راحتی متوجه محتوای صفحه بشوند و سریع تر به هدف خود برسند،

این کار باعث می شود سایت شما و صفحه مورد نظر شما از نظر موتور های جستجو در رتبه بندی بالاتری قرار گیرد.اگر تمام اطلاعاتتان را فقط در دامنه اصلی قرار بدید سایتتان از نظر اطلاعات سنگین شده و این بر سئو تاثیر منفی دارد و رنک سایت شما را کاهش می دهد.